Kredenc Studio

Microgreens

Microgreens

Na náš portál přibylo nové odvětví a nový produkt. Tím odvětví je myšlena specialní výbava kuchyní a nový produkt Microgreens.

Zde je odkaz na kompletní produkt a zde nabízíme jeho "náhradní díly", tedy další semínka a substrát vždy na 2 měsíce.

Základní údaje o tom, co to je Microgreens a jak se používá, jsme již popsali v popisu produktu. Zde najdete podrobnější informace o samotném pěstování a potřebách semínek. Tedy nějaké rady, tipy a zkušenosti.

 

Podrobnější návod k použítí

 1. Do misky nalijte dvě sklenice vody (cca 700 ml).
 2. Vysypte do ní jeden sáček označený jako absorbent (napřed sáček promačkejte, dojde k rozmělnění hrudek) - 9 g absorbentu na 700 ml vody.
 3. Počkejte 3-5 min do nasycení absorbentu (vznikne hustý gel).
 4. Rovnoměrně rozsypejte jeden balíček semínek.
 5. Pro lepší klíčivost doporučujeme rozprašovačem semínka navlhčit (nemáte-li rozprašovač, stačí semínka pokropit ručně).
 6. Krabičku zakryjte víkem na dobu 48 hodin (vytvoří se mikroklima pro klíčení semínek).
 7. Sundejte víko a podložte jím pěstební misku, ať Vám nikde nepřekáží.
 8. Misku umístěte na místo s dostatkem přirozeného světla (ne na přímé slunce jižní strany).
 9. 5-10 den budou klíčky připraveny ke konzumaci. Doporučujeme rostlinky zastřihnout těsně u kořenů - absorbent není určen ke konzumaci.
 10. Gel (absorbent) lze kompostovat nebo umístit do bio odpadu.
 11. V průběhu růstu můžete semínka vlhčit rozprašovačem (1x denně) - rostlinky budou silnější, ale není to nutné.
 12. Pozor, miska je z betonu, takže je křehká!

Tip na výsev semínek

Semínka jsou velice citlivá na jakékoli bakterie, které se na ně můžou dostat z našich rukou a následně se může snížit klíčivost semen. Proto doporučujeme semínka sypat přímo z papírového sáčku. Pokud přece jen chcete rozdrobit semínka na absorbent přes vaše prsty, umyjte (ideálně dezinfikujte) si před tímto úkonem ruce.

Jak zrychlit růst?

Po vysetí semínek použijte rozprašovač a semínka navlhčete. Klíčivost se zrychlí až o 1 den. V případě, že nemáte rozprašovač, můžete vzít pet láhev a udělat si pár malých dírek do vršku. Postačí i zkrápění rukou. Během růstu není nutné microgreens vlhčit, vlhčením ale opět mírně urychlíte růst. 

Absorbent

Absorbent je krystalická látka na bázi draslíku. V betonové misce vydrží 7-10 dnů bez nutnosti přilití vody. Snižuje odpar vody a pro rostlinku tvoří vodní rezervoár, kdy se při vysychání zmenšuje jeho objem. Po dolití opět nabude původních rozměrů. Pokud absorbent necháte zcela vyschnout, vzniknou větší krystaly, které ale neztrácí svou funkci. Takto vysychat a znovu nasávat vodu vydrží toto médium až několik let. 

Pokud rádi sadíte do květináčů nebo zahrádky, můžete na dno díry/květináče dát menší množství použitého gelu (cca 15% objemu díry/květináče) a zasypat hlínou. Tato zásoba vody pomůže přečkat rostlince suché dny a můžete snížit i interval zalévání. Voda zůstane u kořenů a nevsákne se do půdy.

Absorbent

 

Světlo

Microgreens nevyžadují speciální světelné spektrum (poměr červené/modré atd.). Tyto malé rostlinky si v sobě nesou všechno potřebné pro svůj start. Intenzita světla samozřejmě hraje svou roli. Ovlivní hlavně pevnost rostlinky. Při silném osvitu jsou microgreens spíše nižší a pevnější. Pokud jsou pouze na běžném denním světle např. v obýváku, mají tendenci se vytahovat za sluníčkem. Rozdíl v chuti je minimální, ale při vytáhlejších stoncích lépe sklízejí (stříhají).

Ředkev

Jak sklízet?

Jsou dva základní způsoby - nůžky a nebo nůž. Každému vyhovuje něco jiného, my osobně raději stříháme, ale spousta klientů rostlinky raději "řeže". Pokud rostlinka doroste do maxima a nezvládáte ji upotřebit, doporučujeme ji raději sklidit a umístit do lednice, kde bez problémů vydrží několik dalších dnů.

Microgreens v praxi

Vložit komentář

Menu
Zavřít
Košík
Zavřít
Zpět
Účet
Zavřít